کاردرمانی قدرت خاوری » کاردرمانی کلینیک حامی » تکنیک های کاردرمانی ذهنی برای کودکان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تکنیک های کاردرمانی ذهنی برای کودکان

کاردرمانی ذهنی بخشی از  کاردرمانی است و با هدف افزایش مهارت های ذهنی و بهبود مشکلات ذهنی افراد انجام می گیرد. کاردرمانی ذهنی کودکان نیز با در نظر گرفتن توانایی ها و وضعیت جسمی و ذهنی کودکانی که دچار اختلالات ذهنی و بیماری های خاص هستند انجام می گیرد و موجب تقویت ارتباط جسم و ذهن آن ها می شود. از مهم ترین اختلالاتی که طی کاردرمانی ذهنی مورد توجه قرار می گیرد، ضعف مهارت های حرکتی کودکان است. طی کاردرمانی کودکان از تکنیک های درمانی متفاوت استفاده می شود که در ادامه درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

کاردرمانی ذهنی کودکان چیست؟

رشد کودکان مراحل مختلفی دارد و در صورتی که کودکی نتواند تمام این مراحل را با موفقیت سپری کند با اختلالاتی مواجه خواهد شد. برای مثال کودک باید در سه ماهگی فعالیت هایی مثل تعقیب صدا، در دست گرفتن اشیا، لبخند زدن و … را انجام دهد. در حالی که انتظار می رود کودک تا یک سالگی بتواند فعالیت هایی مثل ورق زدن کتاب، انجام بازی های نمادین و تکرار رفتارهای آزمون و خطا را انجام دهد. حال اگر کودکی در یک سالگی نتواند فعالیت هایی که سایر کودکان در سه ماهگی انجام می دهند را تا یک سالگی انجام دهد با اختلال رشد مواجه است و در صورتی که درمان نشود در سنین بالاتر دچار اختلال یادگیری نیز خواهد شد.

کاردرمانی ذهنی کودکان بر پایه اختلالات رشدی کودکان به وجود آمده که با کمک آن می توان فاصله سن رشدی و تقویمی کودکان را به حداقل رساند. به طوری که کودک بتواند به حداکثر توانایی های لازم برسد.

هدف از انجام کاردرمانی ذهنی کودک چیست؟

هدف از به کارگیری این روش کاردرمانی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

ذهن

 • افزایش مشارکت اجتماعی کودک
 • انجام فعالیت های روزانه مثل غذا خوردن، لباس پوشیدن و … توسط خود کودک
 • افزایش عملکرد تحصیلی کودک
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش تعامل کودک با همسالان
 • افزایش مهارت بازی کردن
 • بهبود پردازش حسی کودک
 • ایجاد یکپارچگی حسی در کودک
 • افزایش همکاری کودک با والدین و مربیان

برای رسیدن به تمامی اهداف مذکور باید، به یک کلینیک کار درمانی خوب مراجعه شود تا با به کارگیری بهترین و جدیدترین روش ها، بهترین نتیجه ممکن برای کودک رقم بخورد.

انجام کاردرمانی ذهنی برای چه کودکانی ضروری است؟

ممکن است برایتان سوال شود که کاردرمانی ذهنی در چه صورتی برای کودکان به کار گرفته می شود. در این راستا باید بگوییم کودکانی با شرایط زیر، گزینه مناسبی برای این اقدام توانبخشی محسوب می شوند.

 • کودکان مبتلا به اوتیسم
 • کودکانی که تومور مغزی و حتی دیگر انواع سرطان را دارند
 • کودکان مبتلا به فلج مغزی
 • کودکانی که اختلال مادرزادی دارند
 • کودکان مبتلا به آنومالی کرانیوفاسیال
 • کودکانی که با ناتوانی در رشد مواجه هستند
 • کودکانی که با ناتوانی در یادگیری مواجهند
 • کودکان سندرم داون
 • کودکان مبتلا به بیماری های ارتوپدیک
 • کودکانی که بیماری های عصبی عضلانی دارند
 • کودکانی که اختلالات تغذیه ای و بلع دارند
 • کودکان بیش فعال
 • کودکانی که مشکلاتی مثل اختلال توجه، اختلال تمرکز، اختلالات مخچه ای، اختلالات حافظه ای، ترس های شدید و حتی اختلال وسواس دارند.

مزایای کاردرمانی ذهنی کودک

همه ما از اهمیت نخستین سال های زندگی کودکان آگاهیم. مغز کودکان در نخستین سال های زندگی تکامل می یابد و کودکان به رشد شناختی، جسمی و حتی اجتماعی می رسد. گاهی در اثر عواملی کودکان نمی توانند از این نقاط رشد عبور کنند و به نوعی با تاخیر در رشد مواجه می شوند. کودکانی که با تاخیر در رشد مواجه اند برای پیشرفت و بهبود وضعیت نیازمند حمایت خانواده و اطرافیان هستند. با کمک کاردرمانی ذهنی می توان شاهد پیشرفت و رشد کودک و بهبود مهارت های ارتباطی و شناختی وی و همچنین کاهش فاصله سن رشدی و تقویمی او بود. از جمله مزایای کاردرمانی ذهنی کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

انجام فعالیت های روزمره

با کمک کاردرمانی می توان به کودک کمک کرد تا بتواند بعضی از فعالیت های روزانه از قبیل مسواک زدن، لباس پوشیدن، نقاشی کردن و غذا خوردن که قبلا به سختی قادر به انجام آن ها بود را بدون مشکلی انجام دهد. در حقیقت با کاردرمانی می توان مهارت های مهم را به کودکان آموخت.

بهبود پردازش حسی

در بیشتر موارد مشاهده می شود کودکانی که با مشکلات پردازشی روبرو هستند قادر نیستند با کمک حواس پنجگانه با محیط، ارتباط مناسبی برقرار کنند. زیرا این کودکان دچار حساسیت کم یا بیش از حد نسبت به محیط اطراف هستند. اغلب این کودکان در زندگی روزانه نیز احساسات ناخوشایندی را تجربه می کنند. کاردرمانی ذهنی موجب می شود کودکان بتوانند ورودی های حسی خود را تنظیم نموده و بتوانند مانند همسالان خود یک سری فعالیت هایی را انجام دهند.

انجام مهارت های حرکتی

تعداد زیادی از کودکان نمی توانند بعضی از مهارت های حرکتی را به درستی انجام دهند. به طوری که حتی قادر به برداشتن قاشق و یا بازی با وسایل نیستند. با کمک کاردرمانی ذهنی می توان مهارت های حرکتی مثل نگه داشتن مداد، استفاده از قیچی، باز و بسته کردن دکمه و حتی رنگ آمیزی کردن را به کودکان دارای اختلالات ذهنی آموخت.

تکنیک های مهم در کاردرمانی ذهنی

تکنیک های مختلفی ممکن است در روند کاردرمانی ذهنی کودک به کار گرفته شود که در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم.

تکنیک حسی حرکتی

اغلب اختلال هماهنگی رشدی در 5 سال نخست زندگی کودک ظاهر می شود و در صورت عدم درمان موجب اختلالات یادگیری می شود. تکنیک حسی حرکتی بیشتر روی تکامل رشدی و حرکتی تمرکز می کند.

اغلب اختلال هماهنگی رشدی در 5 سال نخست زندگی کودک ظاهر می شود و در صورت عدم درمان موجب اختلالات یادگیری می شود. تکنیک حسی حرکتی بیشتر روی تکامل رشدی و حرکتی تمرکز می کند.

تکنیک درکی حرکتی

با کمک این تکنیک حرکات کودک معنا دارند و اغلب فعالیت ها و حرکاتی که انجام می دهد با برنامه ریزی ذهنی صورت می گیرد. این تکنیک برای کودکان 5 تا 6 ساله که مهارت های پیشرفته تری نیاز دارند کارآمد است.

با کمک این تکنیک حرکات کودک معنا دارند و اغلب فعالیت ها و حرکاتی که انجام می دهد با برنامه ریزی ذهنی صورت می گیرد. این تکنیک برای کودکان 5 تا 6 ساله که مهارت های پیشرفته تری نیاز دارند کارآمد است.

تکنیک یکپارچگی حسی

در این تکنیک کودک هسته اصلی انجام دادن فعالیت ها است و طی آن سعی می شود قسمت های مختلف ذهن کودک با هم هماهنگ شوند تا یک رفتار هماهنگ و انطباقی شکل بگیرد.

در این تکنیک کودک هسته اصلی انجام دادن فعالیت ها است و طی آن سعی می شود قسمت های مختلف ذهن کودک با هم هماهنگ شوند تا یک رفتار هماهنگ و انطباقی شکل بگیرد.

تکنیک شناختی

این تکنیک بر فعالیت شناختی کودک مثل توجه، حافظه، حل مسئله و … تمرکز می کند.

این تکنیک بر فعالیت شناختی کودک مثل توجه، حافظه، حل مسئله و … تمرکز می کند.

در کاردرمانی ذهنی کودک چه تمریناتی انجام می گیرد؟

تمرینات مختلفی طی کاردرمانی ذهنی انجام می شود که به شرح زیر است:

 • تمرینات توجه و تمرکز
 • تمرینات ادراک
 • تمرینات پردازش بینایی از قبیل تفکیک بینایی و …
 • تمرینات تشخیص رنگ ها
 • تمرینات تشخیص اشکال هندسی
 • تمرینات تخلیه انرژی
 • تمرینات خود آرام سازی
 • تمرینات پردازشی و یکپارچگی حسی
 • تمرینات برقراری ارتباط با دیگران
 • تمرینات انجام فعالیت های روزمره

کاردرمانی ذهنی با فیزیوتراپی چه تفاوتی دارد؟

اگرچه کاردرمانی ذهنی و فیزیوتراپی با هدف بهبود رفتار حرکتی انجام می گیرد با این حال تفاوت هایی با هم دارند.

در فیزیوتراپی بیشتر تمرکز روی بهبود مهارت های حرکتی بوده و تکنیک های مختلفی برای کاهش درد و افزایش عملکرد اندام های مختلف به کار برده می شود. در حالی که در کاردرمانی ذهنی تمرکز بر روی ذهن کودک بوده و سعی بر این است که بتوان بین فعالیت های ذهنی و حرکتی او هماهنگی هایی ایجاد کرد.

کاردرمانی قدرت خاوری

کاردرمانی قدرت خاوری با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کاردرمانی قدرت خاوری با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
کاردرمانی کلاب فوت

کاردرمانی کلاب فوت

یکی از شایع‌ترین نابهنجاری‌های زمان تولد در نوزادان و کودکان کلاب فوت است. می‌توان گفت از هر هزار...

دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی

همان‌طور که می‌دانید عضلات بدن از ارگان مهم حرکتی انسان بوده و وجود آن‌ها برای انجام تمامی...

کاردرمانی دست

کاردرمانی دست

کاردرمانی دست (hand therapy) یکی از شاخه‌های بسیار تخصصی در توانبخشی است که به درمان مشکلات و...

کاردرمانی آنلاین

کاردرمانی آنلاین

از تغییرات مهم و چالش برانگیز دوران کرونا تبدیل شدن حرفه‌های حضوری به حرفه‌های آنلاین است. اما...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *