کاردرمانی قدرت خاوری » گفتاردرمانی کلینیک حامی » آشنایی با روش FRP در درمان لکنت کودکان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آشنایی با روش FRP در درمان لکنت کودکان

روش FRP در درمان لکنت کودکان، یکی از چندین برنامه مطرح و اثربخش در حوزه درمان لکنت می‌باشد. برای این برنامه شواهد علمی فراوانی وجود دارد که تاثیرگذاری مثبت آن را بر روی تعداد زیادی کودکان نشان داده‌است. اگر در گفتاردرمانی، گفتاردرمانگر شما از برنامه قوانین روانی لکنت (FRP) برای درمان کودک شما استفاده کرده‌است، دانستن چارچوب کلی این برنامه به شما دید خوبی می‌دهد. توجه داشته باشید که این مطالب صرفاً برای آگاهی شماست و از به کار بردن این روش‌ها بدون راهنمایی درمانگر، باید جداً خودداری کنید.

برنامه قوانین روانی لکنت (FRP)

ساختار برنامه قوانین روانی لکنت (FRP)

همان‌طور که از نام این برنامه مشخص است، این برنامه روشی قانون‌مدار است.

FRP: Fluency rules program

به این صورت که درمانگر در قالب بازی قوانینی را به کودک معرفی میکند و کودک تشویق به اجرای آن‌ها میشود. در این روش درمانگر کودک را از چگونگی وقوع لکنت آگاه میکند و به کودک کمک میکند تا از لحظه وقوع لکنت خود آگاه شود و با روش‌هایی که به آن‌ها مسلط شده‌است، گفتار روان را با گفتار ناروان یا لکنت جایگزین کرده و گفتار روان را شکل دهد.

این برنامه شامل آگاه سازی کودک، مفهوم سازی قوانین، تمرین، تشویق و تنبیه میشود.

روش FRP برای کدام کودکان مناسب است؟

  • روش FRP در درمان لکنت، برای کودکان 3-4 ساله تا 8 ساله مناسب است. همچنین گاهی از این روش برای کودکان تا 11 سالگی هم استفاده شده است.
  • طی سال‌ها استفاده از برنامه قوانین روانی لکنت، اثبات شده است که این برنامه هم بر روی کودکان با رشد طبیعی مناسب است، هم برای کودکان دارای آسیب‌شناختی؛ مانند اتیسم، سندرم داون و…
  • استفاده از این روش، مخصوصاً برای کودکانی که دارای علائم ثانویه لکنت هستند (حرکات اضافه بدن حین لکنت) توصیه شده است. چرا که بهتر از سایر روش ها این علائم را کنترل میکند. اما برای کودکانی که علائم ثانویه را نشان نمیدهند هم مناسب است.

قوانین روش FRP چیست؟

  قوانین عمومی  1آهسته بگو
2هر کلمه را یک بار بگو
3کوتاه بگو
  قوانین اولیه  4نفس آلود صحبت کن
5آواسازی در حنجره را به آرامی شروع کن
6اندام های گفتاری را به آرامی به هم نزدیک کن
قوانین ثانویه7فقط از اندام های گفتاری استفاده کن

توجه توجه: از اعلام این قوانین به کودک خود، بدون هدایت گفتاردرمانگر جداً خودداری کنید.

توصیه‌هایی به والدین در برنامه قوانین روانی لکنت

اگر درمانگر شما با درنظر گرفتن معیارهایی، روشFRP را برای درمان لکنت کودک شما انتخاب کرده‌است، باید بدانید که مانند اکثر روش های درمان لکنت، شما در درمان کودک خود نقش مهمی دارید و باید تمریناتی را در منزل انجام دهید. در انجام تمرینات موارد زیر را درنظر بگیرید:

  • زمان تمرین با کودک را مفرّح کنید. سعی کنید شرایطی فراهم کنید تا کودک از تمرین لذت ببرد. حین اجرای روش‌هایی که در گفتاردرمانی آموخته اید، در منزل با کودک کاردستی درست کنید، نقاشی کنید، بازی کنید، کتاب‌های مورد علاقه‌ی او را بخوانید و…

فقط باید از بازی‌های پرهیجان و بزن بزن دوری کنید!

  •  برای یاداوری قوانین به کودک، از سرنخ های دیداری استفاده کنید. مثلاً اگر گفتاردرمانگر برای توضیح قانون «آهسته بگو» از ماشین سالم و ماشین خراب استفاده کرده است، روی در یخچال عکس ماشین سالمی که کودک دوست دارد را بچسبانید و حین اجرای روش آن را به کودک یاداوری کنید.
  • همان‌طور که کودکان بسیار حساس هستند، روش درمانی آنها هم باید با حساسیت بالا انجام شود تا درمان با شکست مواجه نشود. پس در هر جلسه، به توصیه های درمانگر عمل کنید. همچنین لازم است بدانید که برای همه کودکان لازم نیست از تمام این هفت قانون استفاده شود. بسیاری اوقات انجام تنها سه قانون کودک را به گفتار روان میرساند.
  • هر قانون را باید ابتدا برای کودک مثال بزنیم و مدل دهی کنیم سپس با استفاده از سرنخ‌ها به او یادآوری کنیم. در این روند حواسمان باشد که با یادآوری زبانی و بیش از حد کودک را تحت فشار نگذاریم.
  • فرم SR را هر روز تکمیل کنید و هر جلسه به درمانگر نشان دهید.
  • مطمئن شوید که خودتان الگوی گفتاری صحیحی را استفاده میکنید.
  • پس از حذف لکنت و رسیدن به نمره SR صفر، دوره تثبیت شروع میشود که آن هم جزئی از مراحل درمان است. در این مرحله جلسات درمانی آهسته کم میشود و جلسات در فواصل طولانی تری برگزار میشود. چرا که بازگشت لکنت، یکی از ویژگی های آن است. با انجام جلسات پیگیری و فالو آپ، ریسک بازگشت لکنت را به حداقل و صفر میرسانیم.

برای دریافت نوبت گفتاردرمانی حضوری یا آنلاین لکنت، با شماره های کلینیک تماس بگیرید.

کاردرمانی قدرت خاوری

کاردرمانی قدرت خاوری با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کاردرمانی قدرت خاوری با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
فرم SR و روش نمره دهی شدت لکنت

فرم SR و روش نمره دهی شدت لکنت

در دنیای پیچیده و چند وجهی لکنت، به ابزاری نیاز داریم تا لکنت را کمّی کنیم و به شدت وقوع آن عددی...

برنامه درمانی لیدکامب

برنامه درمانی لیدکامب

برای درمان لکنت روش‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارد، اما یکی از آن‌ها که طبق شواهد علمی و...

گفتاردرمانی شکاف لب و کام

گفتاردرمانی شکاف لب و کام

اگر شما هم به نحوی درگیر شکاف لب و کام نوزادان شده اید، اول از همه باید اطلاعات کامل و معتبری از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *