کاردرمانی قدرت خاوری » فلج مغزی » احساس درد در فلج مغزی و روش‌های کاهش درد
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

احساس درد در فلج مغزی و روش‌های کاهش درد

درد یکی از مشکلات همراه فلج مغزی بوده و از علائم شایع سی پی است. درد می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد و شدت آن متفاوت باشد. درمان های درد شامل جراحی، دارو، توانبخشی و طب مکمل و جایگزین است. هر یک از این موارد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: علل و علائم فلج مغزی در کودکان

درد در کودکان فلج مغزی

متاسفانه بسیاری از تحقیقاتی که به درد در فلج مغزی پرداخته‌اند، مربوط به احساس درد در بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی بوده است. کودکان نیز درد را تجربه می‌کنند، اما ممکن است واکنش متفاوتی به آن نشان دهند و نیاز به توجه ویژه و به روشی متفاوت از بزرگسالان داشته باشند.

طبق مطالعه منتشر شده توسط مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده، که شامل مطالعه ای بر روی 2777 کودک مبتلا به فلج مغزی بود، «درد مشکل مهمی در کودکان و نوجوانان مبتلا به CP است.»

درد کودکان فلج مغزی

درد لگن به عنوان شایع ترین شکایت در کسانی که درد مفاصل و درد عضلانی دارند گزارش شده است. ماهیچه های بیش از حد فشرده تمایل به انقباض دارند و باعث اسپاسم می‌شوند. به ویژه در کودکان مبتلا به فلج مغزی اسپاستیک این اسپاسم منجر به ناهنجاری‌، ناهماهنگی مفاصل و مشکلات حرکتی می‌شود که منجر به ایجاد احساس درد در کودکان سی پی می‌شود.

سایر علل درد، تمرینات کششی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، جراحی و مشکلات مربوط به استفاده از اسپلینت، بریس، گچ گیری و سایر وسایل است.

بیشتر بخوانید: کاردرمانی در منزل

درد مزمن در فلج مغزی

پیامدهای درد مزمن در کودکان سی پی

بیشتر مردم درک می‌کنند که درد چیست و هر از گاهی آن را تجربه می‌کنند، اما همه مردم آن نوع درد مزمنی را که کودک فلج مغزی ممکن است مجبور باشد برای همیشه با آن زندگی کند، تجربه نکرده‌اند. زندگی با درد مزمن عواقب زیادی دارد، به خصوص اگر با دارو یا سایر روش‌های درمانی درمان نشود یا کاهش نیابد.

  • برای کودکی که درد دارد، زندگی دشوارتر و محدودتر می شود. ممکن است کودک تمایلی به حرکت کردن، بیرون رفتن، مشارکت در اجتماع، یا حتی رفتن به رختخواب و خواب نداشته باشد، زیرا انجام این کارها برایش با درد همراه است یا حتی ممکن است دردش را بیشتر کند.
  • مطالعات نشان داده‌اند که کودکان مبتلا به فلج مغزی که درد را تجربه می‌کنند، بیشتر با اضطراب، ناامیدی و ترس، دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها در خطر ابتلا به افسردگی و کناره‌گیری از فعالیت‌های روزمره هستند.
  • از آنجا که تمرینات کاردرمانی و سایر درمان‌های فلج مغزی ممکن است باعث درد شوند، پیامد دیگر این احساس درد اغلب کنار گذاشتن یا عدم علاقه به درمان است. این موضوع می‌تواند بر زندگی کودک تأثیر منفی داشته باشد زیرا کاردرمانی در دراز مدت درد را کاهش داده و توانایی حرکتی فرد را افزایش می‌دهد.
  • درد همچنین می‌تواند بر رفتار کودک تأثیر بگذارد. درد مکرر ممکن است باعث شود کودک بدخلق شود، پرخاشگرتر باشد یا از مدرسه، موقعیت های اجتماعی و سایر فعالیت ها دوری کند. هنگامی که کودک درد را تجربه می‌کند، ممکن است روابط آسیب ببینند و امکان کسب استقلال برای کودک فلج مغزی با مشکل مواجه شود.
  • نداشتن لذت کامل از زندگی پیامد مهم زندگی با درد است.

مدیریت درد فلج مغزی با داروها

داروها می توانند یکی از روش‌های کاهش درد در کودکان فلج مغزی باشند. داروهای ضد اسپاسم باعث شل شدن بیش از حد عضلات و کاهش انقباض آن‌ها می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش درد می‌شود.

داروهای آنتی کولینرژیک نیز اسپاسم عضلانی را درمان می‌کند که در بسیاری از موارد نتایج خوبی به همراه دارد.

داروهایی که مشکلات گوارشی را درمان می‌کنند ممکن است به کاهش شکایات شکمی کمک کنند. همچنین می‌توان از داروهای ضدالتهاب برای کاهش درد عمومی‌تر استفاده کرد.

مدیریت درد در فلج مغزی

باکلوفن یکی از رایج ترین داروهای مورد استفاده در کودکان فلج مغزی است. این دارو یک داروی ضد اسپاسم است که سفتی ناشی از انقباضات عضلانی و افزایش تون عضلانی را تسکین می‌دهد. می‌توان آن را به صورت خوراکی یا از طریق پمپ قابل کاشت برای اثرات مستمرتر استفاده کرد.

جراحی خطرات خاص خود را دارد و حداقل به طور موقت ممکن است درد بیشتری برای کودک ایجاد کند. برای بسیاری از افراد، اگرچه روش درمان، عمل جراحی است، اما هنگامی که جراحی همراه با استفاده از داروها انجام شود، می‌تواند درد آن را تسکین دهد.

تزریق بوتاکس برای درد

تزریق بوتاکس و تسکین درد کودکان فلج مغزی

بوتاکس سم بوتولینوم است، ماده ای ساخته شده از باکتری که می‌توان آن را به بدن تزریق کرد تا ماهیچه های خاصی را فلج کند که مانع اسپاسم بیش از اندازه آن‌ها شود. اثر آن موقتی است و چند ماه پایدار می‌ماند.

برای کودک مبتلا به فلج مغزی، این فلج درد ناشی از اسپاسم و عضلات منقبض شده را برای چند ماه تسکین می‌دهد. فیزیوتراپی و کاردرمانی معمولاً همراه با تزریق بوتاکس برای کمک به بهبود درد در طولانی مدت استفاده می‌شود.

جراحی برای کاهش درد فلج مغزی

انواع مختلفی از جراحی وجود دارد که کودک مبتلا به فلج مغزی ممکن است آن را انجام دهد. جراحی مورد استفاده بستگی به مشکل اولیه‌ی ایجاد کننده درد دارد.

مطلب مفیدی در این باره: جراحی ارتوپدی کودکان فلج مغزی

جراحی برای کاهش درد در فلج مغزی

به عنوان مثال، اگر مشکل مفصل ران شدید باشد و سایر مداخلات کمکی نکنند، جراح می‌تواند مفصل را دستکاری کند تا آن را در یک راستای بهتر قرار دهد و به تسکین درد و بهبود عملکرد کمک کند.

بیشتر ببینید

پس از بهبودی پس از عمل جراحی و فیزیوتراپی و کاردرمانی ، کودک فرصت بهتری برای حرکت و راه رفتن دارد و این موارد باعث کاهش درد او می‌شود.

فیزیوتراپی کودکان

یک روش تهاجمی اما گاهی ضروری برای تسکین درد، ریزوتومی انتخابی پشتی نامیده می‌شود. این کار شامل قطع کردن اعصابی است که بیش از حد فعال هستند. این جراحی تنها زمانی برای تسکین درد استفاده می‌شود که گزینه‌های دیگر، از جمله سایر روش‌های جراحی، امتحان شده باشند و کمکی نکرده باشند.

بسیاری از عوارض اسکلتی عضلانی فلج مغزی باعث ایجاد درد می‌شوند و ممکن است با جراحی با موفقیت درمان شوند.

سایر روش‌های مدیریت درد سی پی

فیزیوتراپی و کاردرمانی یک درمان رایج برای مشکلات حرکتی مرتبط با فلج مغزی است.

کاردرمانی کودکان

اما گاهی اوقات خود می‌تواند منبع درد اضافی باشد که به مرور زمان با افزایش دامنه حرکتی، کمک به بهبود هم ترازی مفاصل، ایجاد هماهنگی بیشتر و حرکت طبیعی باعث آسیب کمتر شده و درد را کاهش می‌دهد.

راهبردهای دیگر برای کمک به تسکین درد عبارتند از ماساژ عضلانی، طب سوزنی، کمپرس یخ و گرما درمانی، آب درمانی و درمان شناختی رفتاری.

برای کودکان با محدودیت‌های حرکتی، وضعیت بدنی مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در درمان آن‌ها ایفا کند. این مهم کمک قابل توجهی است که فیزیوتراپی و کاردرمانی در درمان درد کودکان فلج مغزی به ارمغان می آورند. یک مثال از تاثیر وضعیت بدنی مناسب، تاثیر آن در بهبود مشکلات خواب کودکان فلج مغزی است.

یادگیری نحوه قرار دادن صحیح کودک در رختخواب می‌تواند تفاوت زیادی در کاهش درد در هنگام خواب و دستیابی به خواب با کیفیت بهتر ایجاد کند. برای وضعیت دهی مناسب به کودک می‌توان از تجهیزات ویژه استفاده کرد یا می‌توان به سادگی یاد گرفت که کدام وضعیت به کاهش درد کودک در خواب کمک می‌کند و کدام وضعیت خواب بهتری فراهم می‌آورد.

مشکلات خواب کودکان فلج مغزی و روش‌های بهبود کیفیت خواب

رسیدگی، ارزیابی، مدیریت و درمان درد برای کودکان فلج مغزی ضروری است. درد یکی از شایع ترین عوارض مرتبط با فلج مغزی است و تحقیقات بیشتری برای ایجاد روش های جدید برای بهبود کیفیت زندگی این کودکان مورد نیاز است.

به عنوان والدین کودک مبتلا به فلج مغزی، باید به صحبت های کودک خود گوش دهید و متوجه شوید که او چه زمانی و چگونه درد را تجربه می‌کند. با کمک هر دو تیم پزشکی و توانبخشی، می‌توانید تعیین کنید که کدام استراتژی‌ها و درمان‌ها برای کاهش درد کودک موثر است و برای داشتن زندگی راحت‌تر و رضایت‌بخش‌تر به کودک شما کمک می‌کند.

نویسنده:

محدثه کوزه گر خاکی – آسیب شناس گفتار، زبان و بلع

منبع:

Cerebralpalsyguidance.com

کاردرمانی قدرت خاوری

کاردرمانی قدرت خاوری با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کاردرمانی قدرت خاوری با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
خواب در کودکان اوتیسم

خواب در کودکان اوتیسم

تحقیقات نشان داده است که حدود 40 تا 80 درصد کودکان دارای اوتیسم در خوابیدن دچار مشکلاتی هستند....

یادگیری رنگ

یادگیری رنگ

رنگ و یادگیری رنگ ها یکی از اجزای دنیای شاد کودکان است. کودک یاد می‌گیرد با رنگ‌ نشانه‌گذاری کند،...

کاردرمانی کلاب فوت

کاردرمانی کلاب فوت

یکی از شایع‌ترین نابهنجاری‌های زمان تولد در نوزادان و کودکان کلاب فوت است. می‌توان گفت از هر هزار...

ادراک فضایی در کودکان

ادراک فضایی در کودکان

فرض کنید در خانه خود در حال راه رفتن هستید اما نتوانید موقعیت اشیای موجود در محیط و فاصله آن‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *