کلینیک حامی » گفتاردرمانی کلینیک حامی » گفتاردرمانی در منزل چه مزایایی دارد؟
زمان مطالعه ۶ دقیقه

گفتاردرمانی در منزل چه مزایایی دارد؟

گفتاردرمانی کودک

امروزه بسیاری از خانواده ها برای رفع اختلالات گفتاری کودکان خود به گفتار درمانی در منل روی آورده اند. این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. باید بسته به نوع اختلال و مشکل خود بسنجید که آیا مزایای آن ارزش صرف نظر از معایب را دارد یا خیر. به علاوه باید با گفتاردرمانگر خود مشورت کنید. شاید شرایط کودک به نحوی باشد که نیاز به حضور در کلینیک داشته باشد. در ادامه، فاطمه رفیعی آسیب شناس گفتار و زبان و کارشناس ارشد توانبخشی شناختی در مرکز گفتاردرمانی حامی توضیحاتی در مورد گفتاردرمانی در منزل و مزایا و معایب آن ارائه کرده اند که با هم مطالعه می کنیم اما پیش از آن بد نیست با الگوی گفتاری کودکان در سنین مختلف آشنا شویم.

الگوی گفتاری کودکان از چهار ماهگی تا سه سالگی

در این بخش می خواهیم الگوی گفتاری کودکان را از سن 4 ماهگی تا 3 سالگی بررسی کنیم.

 • 4 ماهگی: کودک می تواند با لرزش لب، ایجاد تماس بین بخش عقب زبان با کام صداهایی مانند یا، با، گوو و … تولید کند.
 • 6 تا 9 ماهگی: در این بازه صداها به صورت زنجیره ای و با تکرار هجاها تولید می شود؛ مانند د د د، ما ما ما، با با با و … . سپس به مرور این تکرارها کوته شده و به ما ما، با با و … تبدیل می شود. یعنی ممکن است مخاطب کودک پدر یا مادر نباشد اما به مرور و با توجه به واکنش ها می تواند از این طریق ارتباط مناسبی با محیط اطراف خود برقرار کند.
 • 10 ماهگی: در این بازه کودک قادر به تعیین صداهای مشخصی برای هر فرد است. به علاوه می تواند بین صداها تفاوت قائل شده و متوجه این شود که کلمات دارای معانی مختلفی هستند.
 • 12 ماهگی: کودکان تا سن یک سالگی می توانند حداقل یک کلمه دیگر را ادا کنند.
 • 18 تا 20 ماهگی: در این سن کودکان می توانند بدون دخالت والدین حداقل 50 کلمه را یاد گرفته و بیان کنند.
 • 2 سالگی: تا این سن دیگر کودک می تواند کلمات را باهم ترکیب کرده و عباراتی با بیش از یک کلمه را استفاده کند.
 • 2.5 سالگی: کودکان در این سن قادر به استفاده ترکیبی از چند کلمه و بیان عبارات 3 تا 5 کلمه ای هستند. به طور کله دامنه لغاتشان بسیار وسیع می شود.
 • 3 سالگی: کودکان 3 ساله در شرایط عادی می توانند به صورت جمله بندی صحبت کنند و مکالمات کوتاهی را داشته باشند. آن ها قادر به تشخیص حالاتی مانند شوخی هستند در حالی که برای کودکان اوتیسم این امکان وجود ندارد.

اهمیت تشخیص اختلالات گفتاری در کودکان

ارتباط پديده اى است جدايى ناپذير از بشر و وسيله حياتى در آن، كلام است. كودكان در روند رشد، ارتباط غيركلامى را از طريق ژست ها و صداسازى ها مى آموزند و پس از آن به كلام رسيده و برقرارى ارتباط تكميل مى شود.

اما زبان يكى از توانمندى هاى شناختى سطح بالا است كه وسيله ارتباط محسوب شده و علاوه بر اين، رشد زبان شفاهى منجر به رشد زبان خواندن و نوشتن با ورود به مدرسه خواهد شد. از اين رو توجه به رشد گفتار و زبان و نشانه هاى ضعف آن در اين سنين حياتى است.

گفتاردرمانی در منزل برای چه کودکانی مناسب است؟

جزء كليدى براى جلسات گفتاردرمانى برقرارى ارتباط مناسب بين درمانگر و كودك بوده و اين امر مى تواند هم در محيط كلينيك و هم در محيط منزل صورت پذيرد. بسته به شرايط و ترجيحات خانواده و كودك و نيز با صلاحديد درمانگر، گفتاردرمانى در منزل يا محيط كلينيك انجام مى شود. در کودکانی که حضور در کلینیک گفتاردرمانی برای آن ها از لحاظ شرایط فیزیکی دشوار است و یا به دلیل شرایط خاص مانند بیماری های همراه، حضور در مکان های عمومی برای آن ها خطرساز است، گفتاردرمانی می تواند در منزل انجام شود.

نقش خانواده طی دوره گفتاردرمانی در منزل

خانواده با همكارى گفتاردرمانگر مى تواند از طريق مناسب سازى شرايط خانه بهينه ترين حالت براى گفتاردرمانى در منزل را فراهم كند. شرایطی که در آن تمرکز لازم برای اجرای اهداف درمانی فراهم شود و چهارچوب جلسه درمان را دارا باشد.

تعداد جلسات گفتاردرمانی در منزل

تعداد جلسات گفتاردرمانی در منزل با توجه به وضعیت اختلال کودک، پیش آگهی آن، میزان همکاری کودک و شرایط خانواده در پیگیری جلسات تعیین می شود. از همین رو برای کودکان مختلف، متفاوت است.

گفتاردرمانی در منزل چه مزایا و معایبی دارد؟

برای بعضى از كودكان كه در منزل ساختار بالينى و چهارچوب جلسه گفتاردرمانى را مى پذيرند، با مديريت درمانگر، پروسه درمان در منزل موفقيت آميز است اما در موارد دیگر و براى كودكانى كه كمتر چهارچوب پذير هستند، درمان در محيط كلينيك بسيار مناسب تر است.

علاوه بر این، تطابق با شرايط درمانى در بعضى كودكان زمانبر است و احتمال دارد به موفقيت مطلوبى  نرسد. بنابراین پيشنهاد مى شود پيش از اينكه تصميم به درمان در منزل گرفته شود، حتماً با گفتاردرمانگر خود مشورت كنيد.

مزایای گفتاردرمانی در منزل

از مزایای این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گاهی بعضی از کودکان سطح همکاری بیشتری را در منزل نشان می دهند.
 • در روش گفتار درمانی در منزل، محیط درمانی به محیط تعاملی کودک نزدیک تر می شود.
 • در شرایط خاص و ریسک پذیر، کودک درمان را در محیط خلوت خانه دریافت می کند.
 • در حالتی که والدین شاغل هستند، زمان آن ها با زمان درمانگر در کلینیک همزمان نیست و یا در شرایطی که مسیر رفت و آمد طولانی و برای خانواده دشوار است، گفتاردرمانی در منزل می تواند بعنوان گزینه درمان در نطر گرفته شود.

اما معایب گفتاردرمانی در منزل چیست؟

گاهی برخی از کودکان در منزل ساختار جلسه درمان را نمی پذیرند و این امر موجب ناموفق بودن فرآیند درمان خواهد شد.

خانواده نمی تواند با سایر تخصص های لازم از نزدیک آشنا شود.

در محیط کلینیک، خانواده ها از شرایط متفاوت اختلال کودک خود و وضعیت سایر خانواده ها آگاه می شوند. لذا در صورت درمان در محیط منزل، امکان استفاده از تجربه خانواده هایی که درمان را زودتر شروع کرده و یا در مسیر آن قرار دارند، وجود ندارد.

هزینه جلسات گفتاردرمانی در منزل نسبت به هزینه جلسات حضوری در کلینیک بیشتر است.

هزینه گفتاردرمانی در منزل چقدر است؟

هزینه گفتار درمانی در منزل با توجه به تعداد جلسات و تکنیک های درمانی که توسط گفتاردرمانگر انجام می شود، تعیین می شود. همچنین نوع اختلال کودک و میزان درگیری او می تواند در نوع روش های درمانی و پروسه درمان موثر باشد. هرچه شرایط جدی و پیشرفته تر باشد، تعداد جلسات درمانی بیشتر و طبعا هزینه بیشتری باید پرداخت شود.

لوگو حامی کلینیک

مرکز توانبخشی و کاردرمانی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام "حامی" را بر خود نهادیم. کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
لکنت، از تشخیص تا درمان

لکنت، از تشخیص تا درمان

لکنت که نوعی اختلال گفتاری است، شامل مشکلات مکرر و قابل توجهی در روان بودن و جریان گفتاری طبیعی...

گفتاردرمانی کودکان سی پی

گفتاردرمانی کودکان سی پی

گفتار واضح حاصل عملکردهای صحیح دستگاه تنفس، اواسازی، تشدید و تولید است. هم چنین حرکات گفتاری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *