کاردرمانی قدرت خاوری » فلج مغزی » هومیوپاتی چیست و در درمان فلج مغزی (CP) چه اثری دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هومیوپاتی چیست و در درمان فلج مغزی (CP) چه اثری دارد؟

اگر در مسیر درمان سی پی باشید، شاید کلمه‌ی هومیوپاتی به گوشتان آشنا باشد. داروهای هومیوپاتی جزو داروهای مکمل هستند و جالب است بدانید که درمان هومیوپاتی برای فلج مغزی به صورت تمام و کمال توسط پزشکان پذیرفته نشده است، اما می‌توان گفت به طور کلی بی خطر یا کم خطر است.

هومئوپاتی چیست و بین هومیوپاتی و فلج مغزی چه ارتباطی هست؟ حقیقتاً هومیوپاتی در درمان فلج مغزی چقدر نقش دارد؟ می‌توان از آن به عنوان داروی فلج مغزی استفاده کرد؟ آیا اثربخشی هومیوپاتی و فلج مغزی ثابت شده است؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم. در ابتدا با مفهوم هومیوپاتی آشنا می‌شویم و سپس به ارتباط بین هومیوپاتی و فلج مغزی می‌پردازیم.

هومیوپاتی در درمان فلج مغزی

هومیوپاتی چیست؟!

اگرچه هومیوپاتی یک سیستم درمانی نوین است اما کاملاً جدید نیست و در سال 1700 توسط یک فرد آلمانی توسعه داده‌شد.
ایده‌ی اصلی هومئوپاتی این است که بدن می‌تواند با کمی تلقین، از ظرفیت قابل توجه خود برای بهبودی استفاده کند.
(اگر کودک مبتلا به سی پی داشته باشید، طی همین جمله شاید متوجه میزان اثرگذاری هومئوپاتی در درمان فلج مغزی شده باشید! احتمالاً “کمی تلقین” برای درمان سی پی کافی نیست!)
از داروهای هومئوپاتی می‌توان برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله آسم، بیماریهای روان، آلرژی‌ها، آرتروز و… استفاده کرد و این بیماری‌ها شایع ترین بیماری‌هایی هستند که می‌توانند تحت درمان هومیوپاتی قرار بگیرند.
داروهای هومیوپاتی از مواد طبیعی و معدنی و یا حیوانی تهیه می‌شوند. این داروها معمولا به‌شکل قرص، محلول یا خوراکی‌های زیرزبانی تولید می‌شوند.

هومیوپاتی شامل ۳ اصل زیر می‌باشد:

 • مانند، مانند را درمان می‌کند!
  در هومیوپاتی علائم بیماری بررسی می‌شود و ماده ای که باعث ایجاد آن علائم می‌شود را بعنوان ماده درمانی قرار می‌دهند. در هومیوپاتی معتقد اند این کار به جای بدتر کردن علائم، با تحریک سیستم ایمنی بدن و بالابردن قدرت مبارزه با بیماری، علائم را درمان میکند.
  برای مثال اگر بیماری علائم مسمومیت جیوه داشته باشد، جیوه را بعنوان ماده درمانی هومیوپاتی درنظر می‌گیرند.
 • درمان با کمترین مقدار!
  ماده درمانی در کمترین مقدار و بسیار رقیق تهیه میشود. در واقع این موضوع به این علت است که حداقل‌ترین مقدار ماده درمانی، برای تحریک سیستم ایمنی بدن کافی است و با این کار از عوارض جانبی آن ماده پیشگیری می‌شود.
 • چند علامت و یک درمان!
  ممکن است که بیمار چند علامت بیماری را از خود نشان دهد، ولی فقط یک درمان ارائه می شود و همان یک درمان برای فرد و بیماری اش کفایت میکند.

اگر دوست دارید اطلاعات کاملی درباره داروهای فلج مغزی کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله لینک شده را مطالعه نمائید.

هومیوپاتی و فلج مغزی

پیش از این که درمورد اثربخشی هومیوپاتی در درمان فلج مغزی صحبت کنیم نکته مهم این است که تاکنون هیچ درمان قطعی برای فلج مغزی پیدا نشده است و علمی‌ترین درمان‌های رایج که علائم بیماری را بهبود می‌دهند شامل درمان‌های پزشکی و توانبخشی از جمله کاردرمانی فلج مغزی می‌باشد. از هومئوپاتی می‌توان با رعایت اصول پزشکی، به عنوان درمان مکمل استفاده کرد.

اگر دوست دارید اطلاعات کاملی درباره بهترین مرکز کاردرمانی تهران کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله لینک شده را از دست ندهید.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که درمان های مکمل مانند هومئوپاتی می‌توانند تا حدودی علائم فلج مغزی را بهبود دهند. درواقع هدف هومیوپاتی در درمان فلج مغزی، این است که تا حد امکان کودکان مبتلا به فلج مغزی به سطح کودکان عادی برسند و باید دید که این هدف تا چه اندازه محقق شدنی است؟

گیف آپارات-حامی

هومئوپاتی در درمان سی پی

داروهای هومئوپاتی می‌توانند برای تسکین بسیاری از علائم فلج مغزی استفاده شوند:

بعضی از علائمی هستند که می‌توان برای بهبود آن‌ها از هومیوپاتی استفاده کرد.
هومیوپاتی می‌تواند از راه‌های دیگری مانند موارد زیر به کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک کند:

 • تقویت IQ
 • بهبود درک و شناخت
 • تقویت بلع

داروها بر‌اساس علائم جسمی فلج مغزی و ویژگی های شخصیتی بیمار تجویز می‌شوند. جالب است بدانید که درمان هومئوپاتی کاملا شخصی سازی شده هست و برای افرادی که علائم مشابه دارند هم، درمان های متفاوتی در نظر می‌گیرند.

کودک فلج مغزی

آیا هومیوپاتی در درمان فلج مغزی خطرناک است؟!

در مصرف داروها همیشه باید جانب احتیاط را نگه داشت. داروهای هومئوپاتی به‌دلیل استفاده از مقادیر کم ماده درمانی، بی خطر به نظر می‌رسند و عوارض جانبی بسیار کمی دارند؛ ولی ممکن است با داروهای دیگری که پزشک تجویز کرده، تداخل داشته باشند.
توجه داشته باشید که هومیوپاتی نباید جایگزین درمان اصلی شود، بلکه می‌تواند به‌عنوان درمان مکمل استفاده شود. پس قبل از شروع مصرف داروهای هومیوپاتی باید با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است داروهای هومیوپاتی را هم تحت نظر یک متخصص هومیوپاتی مصرف کنید.

راه های ارتباطی با حامی

هومئوپاتی در درمان فلج مغزی برای چه سنی مناسب است؟

هومیوپاتی در درمان فلج مغزی در بیشتر افراد می‌تواند موثر باشد اما هرچه سن کمتر باشد، احتمال موفقیت درمان بیشتر است. در مطالعه ای میزان موفقیت درمان هومئوپاتی در بیماران ۵ تا ۱۰ ساله، ۵۰ تا ۶۰ درصد و بیماران بالای ۱۰ سال، فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده است.
شدت آسیب هم یکی از فاکتور های مهم در موفقیت درمان هومیوپاتی می باشد. هرچه شدت آسیب کمتر باشد احتمال موفقیت در درمان بیشتر است.

گیف اینستاگرام-حامی

هومیوپاتی در درمان فلج مغزی چقدر زمان نیاز دارد؟!

هومیوپاتی در درمان فلج مغزی در اکثر موارد در دو ماه اول نتیجه خوبی را نشان می‌دهد. در بیشتر موارد تحت درمان هومیوپاتی بعد از ۱۲ تا ۱۴ ماه پس از شروع درمان، بیشترین نتیجه مشاهده می‌شود.

درمان فلج مغزی با هومیوپاتی

مطالعاتی در رابطه با هومئوپاتی و فلج مغزی

در حال حاضر هومیوپاتی در درمان فلج مغزی بطور ۱۰۰ درصد تایید نشده است ولی شواهد زیادی نشان‌دهنده ارتباط هومیوپاتی و فلج مغزی می باشند.
در اینجا برخی از این مطالعات را مرور میکنیم:

 • مطالعاتی در مورد یک پسر جوان مبتلا به فلج مغزی شدید و همراه با تشنج انجام شده است. چندین داروی هومیوپاتی مختلف در طی سه ماه استفاده شد، خوشبختانه در ابتدا شدت تشنج و سپس دفعات تشنج کاهش پیدا کرد.
 • مطالعه دیگری در مورد یک دختر مبتلا به فلج مغزی شدید و تشنج انجام شد. او یک سال تحت درمان هومیوپاتی قرار گرفت و نتیجه فوق‌العاده بود ! او تا ۸ سال بعد هنوز هیچ تشنجی نداشت!
 • تحقیقاتی هم در مورد پسر هفت ساله‌ مبتلا به فلج مغزی که عدم تحرک، نابینایی و مشکلات گوارشی از علائم مهم او بود، انجام شد. پس از دو ماه درمان هومیوپاتی، بهبود مشکلات گوارشی مشاهده شد. همچنین او با استفاده از هومیوپاتی و فیزیوتراپی توانست تحرک بیشتری داشته باشد.
کودک سی پی

سخن آخر

هرچند که تاکنون برای فلج مغزی درمانی پیدا نشده است ولی با کمک درمان های مکمل مثل هومیوپاتی، می‌توان علائم فلج مغزی را بهبود بخشید و کمی از شدت بیماری کاهش داد. البته این نکته را فراموش نکنید که هومیوپاتی درمان جایگزین برای سایر درمان های شما نیست، بلکه درمان مکمل است و میتوانید در کنار درمان های دیگرتان مثل کاردرمانی فلج مغزی ، از آن استفاده نمایید. همچنین مصرف داروهای هومیوپاتی باید تحت نظر پزشک باشد تا عوارضی نداشته باشد. جهت هماهنگی نوبت کاردرمانی فلج مغزی ، گفتاردرمانی فلج مغزی و توانبخشی سی پی با شماره‌های 02122504564 | 02122504524 | 09393223208 در تماس باشید.

کاردرمانی قدرت خاوری

کاردرمانی قدرت خاوری با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کاردرمانی قدرت خاوری با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
خواب در کودکان اوتیسم

خواب در کودکان اوتیسم

تحقیقات نشان داده است که حدود 40 تا 80 درصد کودکان دارای اوتیسم در خوابیدن دچار مشکلاتی هستند....

مشکل تلفظ حروف در کودکان

توانایی صحبت کردن و برقراری ارتباط به وسیله آن از جمله مراحل جذاب رشد کودکان از نظر والدین است. به...

یادگیری رنگ

یادگیری رنگ

رنگ و یادگیری رنگ ها یکی از اجزای دنیای شاد کودکان است. کودک یاد می‌گیرد با رنگ‌ نشانه‌گذاری کند،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *