کاردرمانی قدرت خاوری » علمی » راهنمای کامل مراقبت از کودکان فلج مغزی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

راهنمای کامل مراقبت از کودکان فلج مغزی

مراقبت و پرستاری از کودک فلج مغزی به صبوری و درک بالایی نیاز دارد. در این مقاله نکاتی مطرح می گردد که دانستن آن ها برای مراقبت و پرستاری موفقیت آمیز از این کودکان ضروری است.

پرستاری از یک کودک فلج مغزی

در مورد چگونگی مراقبت از یک کودک فلج مغزی، قطعا مموعه ای از توصیه ها و سفارشات کلی که به درد همه والدین و مراقبین بخورد، وجود ندارد. منتها ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که والدین و مراقبین این کودکان، باید از آمادگی های لازم برخوردار باشند تا در سراسر عمر فرزندانشان، مسئولیت های متعدد و منحصر به فردی را در رابطه با آن ها به عهده بگیرند. مراقبت از یک کودک ناتوان، نیاز به زمان، تلاش، همدردی و صبوری بسیار زیاد دارد.

کودک سی پی

منظم و سازمان یافته عمل کنید!

سازمان یافته بودن به کاهش استرس در حین مراقبت از این کودکان کمک می کند. هدف والدین از سازمان دهی، آماده بودن برای عبور از مسیر پر فراز و نشیب پیش رو است. این جمله فقط به آن معنی نیست که همه چیز مرتب و سر جای خودش باشد تا استرس کمتری در زندگی به والدین و مراقبین وارد شود، بلکه والدین باید دید واقعی نسبت به آن چیزی که در آینده به انتظارشان نشسته است، پیدا کنند. لیست کردن کارها و تهیه تقویم، از ابزارهای اساسی ایجاد سازمان دهی در امور است. مواردی که هر پدر و مادر و مراقبی باید از آن ها لیست تهیه کنند، عبارتند از:

 • شماره تماس پزشکانی که کودک با آن ها سروکار داشته یا خواهد داشت.
 • مدارک پزشکی کودک
 • قرار ملاقات با پزشکان
 • اطلاعات تماس با مدرسه
 • شماره های تلفن ضروری
 • شماره تماس مهد کودک و پرستار یا مربی کودک
 • نتایج عکس برداری های انجام شده یا آزمایشات صورت گرفته
 • داروهای کودک

درباره فلج مغزی تا می توانید مطالعه کنید!

والدین باید هرچه می توانند راجع به فلج مغزی مطالعه کرده و یاد بگیرند. آن ها باید بدانند که فلج مغزی چطور ایجاد می شود، چگونه بر حرکت و وضعیت بدن کودک تاثیر می گذاد، درمان فلج مغزی چگونه انجام می شود و اینکه چرا کودکان مبتلا به این اختلال، متفاوت از کودکان سالم رشد و نمو پیدا می کنند. علاوه بر یادگیری اصول پایه، آن ها باید از جزئیات وضعیت فعلی کودکشان نیز مطلع شوند. همانطور که پیش تر نیز گفته شده است، دو کودک فلج مغزی با در نظر گرفتن مشکلات حرکتی و ناتوانی هایشان، دقیقا شبیه هم نیستند.

هوای والدین و مراقبین کودکان فلج مغزی را داشته باشید!

متاسفانه اغلب اوقات والدین آنچنان درگیر پرستاری و مراقبت از کودک خود هستند که یکدیگر را فراموش کرده و از رسیدگی به مسائل خود باز می مانند. تحمل و رفع فشارهای مالی و هیجانی که همراه با بیماری فلج مغزی به خانواده وارد می شود، اغلب طاقت فرسا است. والدین باید به تک تک این مشکلات رسیدگی کرده و از پیش پا بردارند. در اینجا رهنمودهایی ارائه می شود که در کنار مراقبت از کودکان فلج مغزی برای والدینی که به تازگی تشخیص فلج مغزی برای کودکشان مطرح شده است، می تواند راهگشا باشد:

 • تغذیه سالم داشته باشید. این نکته نسبتا صریح و شفاف است. مراقبی خوب است که سالم باشد. سالم ماندن یعنی داشتن انرژی بیشتر و استرس کمتر. کسانی که تغذیه سالم دارند، از توان جسمی و ذهنی بیشتری برای حل و فصل موانعی که بر راهشان قرار می گیرند، برخوردار هستند.
 • درخواست کمک کنید. اگر اوقات شما کاملا پر بوده و حتی فرصت کافی برای خواب کامل شبانگاهی نیز ندارید، بسیار ضروری است که از دیگران درخواست کمک کنید. البته در این گونه مواقع بهتر است بستگان و دوستان نزدیک داوطلبانه وارد گود شده و به والدین دارای کودک فلج مغزی کمک کنند تا آن ها فرصت کنند قدری به امور شخصی خود، دیگر فرزندان و وظایف روزمره خویش برسند. این نکته بسیار اهمیت دارد که والدین کودک فلج مغزی اگر فرزند دیگری نیز دارند که مبتلا نبوده و اصطلاحا سالم است، به هیچ عنوان نباید از پرداختن به او و وقت گذاشتن برای نیازهای عاطفی و هیجانی او غافل شوند. چرا که علاوه بر حق برخورداری او از عاطفه والدین، در نظر گرفتن او به عنوان یکی از مراقبین کودک فلج مغزی در آینده ای که والدین به سنین میانسالی و یا حتی کهنسالی می رسند، ایجاب می کند که سلامت روحی و روانی او توجه نمایند.
 • زمانی را برای آرامش به خود اختصاص دهید. هرکسی نیاز دارد که زمانی را به خودش اختصاص بدهد. در طی این دوره، فرد از استرس و افکار منفی تهی شده و چهارچوب ذهنی اش مرتب می گردد. هنگامی که والدین ساعاتی را به خود مرخصی بدهند، موثرتر عمل می کنند. یک مراقب (مادر یا پدر) سرخورده هیچ وقت نمی تواند با مهارت به هماهنگی امور روزمره خویش بپردازد.
 • به اندازه کافی استراحت کنید. بسیاری از والدین به اندازه کافی نمی خوابند. این وضعیت به طور جدی بر ارتباط فردی و سلامت هیجانی آن ها تاثیر می گذارد. خوب خوابیدن و خوب غذا خوردن دو عاملی هستند که سطح استرس افراد را به میزان حداقل نگه می دارند.
 • ناکامی ها را از خود خارج کنید. به درون ریختن اضطراب، عصبانیت و افسردگی روش همیشگی والدین است. این کار آن ها را دچار خستگی روحی و جسمی دائمی می کند. در اینگونه مواقع مراقب به کسی نیاز دارد تا با او صحبت کند. این شخص می تواند یک دوست صمیمی باشد یا یک مشاور. اگر آن ها با یکی صحبت کنند، بیش از پیش احساس راحتی کرده و کمتر از قبل حین مراقبت از کودک خود دچار اضطراب می شوند.

والدین به چه چیزی نیاز دارند؟

پدر کودک فلج مغزی

اثر بیماری کودک بر والدینی که فرزندشان ممکن است هر نوع بیماری داشته باشد را هرگز نمی توان دست کم گرفت. والدین ممکن است احساسات و هیجانات مختلفی از قبیل عصبانیت، غم و اندوه، پوچی و بی اعتقادی، انزوا و تنهایی را تجربه کنند. این هیجانات در زمان تشخیص بیماری اغلب بسیار شدید بوده و با گذر زمان ممکن است دوباره عود کند. کودکان مبتلا به فلج مغزی شدید برای انجام کارها و مهارت های روزمره زندگی خود از قبیل خوردن، حمام کردن و شستشو دادن و لباس پوشیدن به کمک و یاری زیادی احتیاج دارند و همین موضوع استرس عظیمی بر خانواده وارد می کند.

از طرف دیگر، به لحاظ کالی هزینه های زیادی به خانواده تحمیل می شود که غالبا از نظرها پنهان مانده و به چشم نمی آید. این هزینه ها عبارتند از ویزیت دوره ای پزشکان مختلف و دیگر متخصصین گروه پزشکی مانند کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی و … هزینه تجهیزات کمکی و ویژه و حتی هزینه پوشک و پرستاری کودک. همه والدین نیاز خاص خودشان را دارند اما نیاز اکثر والدین عبارتند از:

 • سوالاتشان پاسخ داده شود. گاهی اوقات بهتر است والدین سوالاتشان را بنویسند تا در زمان ملاقات با پزشک و درمانگر خود، آن ها را مطرح کرده و درباره نیازهای کودکشان بحث کنند.
 • درک ماهیت مشکل کودکشان از جانب دیگران. این درک به ان معنا است که به آن ها فرصت بدهیم در رابطه با احساساتشان و بیم و امیدی که نسبت به کودکشان دارند با دیگران سخن بگویند. این درک باید از سوی دیگر اعضای خانواده، دوستان، دیگر والدین با تجربه مشکل مشابه و متخصصینی که کودک با آن ها سروکار دارد، شکل بگیرد.
 • اطلاعات راجع به خدمات و کمک هایی که می توانند از آن ها استفاده کنند.
 • اطلاعات و مهارت هایی که موجب می شوند والدین به بهترین شکل ممکن به کودکشان کمک کنند.
 • استراحت داشتن. فراغت از پرستاری کودکان برای ساعاتی برای اکثر والدین اهمیت دارد. این موضوع زمانی برای آن ها اهمیت پیدا می کند که رفع نیازهای روزانه کودک، وقت و انرژی مضاعفی از آن ها می گیرد. در این بحبوحه، یک وقفه هرچند کوتاه باعث می شود که پدر و مادر استراحت داشته و وقت خود را صرف امور دیگر کنند.

برگرفته از کتاب «فلج مغزی: ابهام ها و پاسخ ها»

کاردرمانی قدرت خاوری

کاردرمانی قدرت خاوری با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است. کاردرمانی قدرت خاوری با رویکردی "مراجع محور" پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
خواب در کودکان اوتیسم

خواب در کودکان اوتیسم

تحقیقات نشان داده است که حدود 40 تا 80 درصد کودکان دارای اوتیسم در خوابیدن دچار مشکلاتی هستند....

یادگیری رنگ

یادگیری رنگ

رنگ و یادگیری رنگ ها یکی از اجزای دنیای شاد کودکان است. کودک یاد می‌گیرد با رنگ‌ نشانه‌گذاری کند،...

کاردرمانی کلاب فوت

کاردرمانی کلاب فوت

یکی از شایع‌ترین نابهنجاری‌های زمان تولد در نوزادان و کودکان کلاب فوت است. می‌توان گفت از هر هزار...

ادراک فضایی در کودکان

ادراک فضایی در کودکان

فرض کنید در خانه خود در حال راه رفتن هستید اما نتوانید موقعیت اشیای موجود در محیط و فاصله آن‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *