کلینیک حامی » مطالب آموزشی » فلج_مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت دوازدهم)
زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلج_مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت دوازدهم)

فلج_مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت دوازدهم)

چه مشکلات دیگری ممکن است در یک کودک مبتلا به فلج مغزی وجود داشته باشد؟ (بخش دوم)

در پست قبلی پیرامون مشکلات شنوایی، مشکلات بینایی و تشنج صحبت شد.

۴. ناتوانایی ذهنی یا اختلال یادگیری. در ابتدا تاکید بر این نکته ضروری به نظر می رسد که طیف وسیعی از اختلالات ذهنی در کودکان فلج مغزی مشاهده می گردد. متاسفانه، غالباً ارزیابی اختلالات یادگیری در سالهای اولیه عمر کودک مشکل است. در این زمینه، نکته ثابت و قابل پیش بینی وجود ندارد بطوریکه ممکن است کودکی که از اختلالات جسمی شدید رنج می برد، از هوش نرمال برخوردار باشد. گاهی اوقات برای توصیف تاخیر یادگیری در سالهای اولیه زندگی کودک فلج مغزی، از اصطلاح “تاخیر رشدی” استفاده می شود. این اصطلاح، زمانی برای توصیف رشد یک کودک استفاده می شود که آن کودک در مقایسه با کودکان همسال خود در یک یا چند حوزه رشدی دچار تاخیر باشد.

۵. مشکلات ادراکی. این مشکلات ممکن است تا سنین مدرسه نمایان نشوند. کودکان دارای این مشکل، معمولا در تشخیص اندازه و شکل اشیاء اطراف خود دچار اشتباه می شوند.

۶. ریفلاکس معدی-مروی. به برگشت غذا از معده به داخل مری و دهان کودک ریفلاکس گفته می شود. این حالت بطور شایع در کودکان فلج مغزی اتفاق می افتد. از علائم این وضعیت می توان به وجود تهوع و ناراحتی پس از صرف غذا اشاره کرد. یکی از عوارض ریفلاکس، التهاب قسمت پایینی مری (بخش متصل به معده آن) می باشد که اصطلاحاً آن را “اِزوفاژیت” (التهاب مری) می نامند. کودکانیکه این مشکل را دارند، خیلی بی قرار و تحریک پذیر هستند.

ادامه دارد…

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *