کلینیک حامی » مطالب آموزشی » علمی » فلج مغزی : ابهام ها و پاسخ ها (قسمت سوم)
زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلج مغزی : ابهام ها و پاسخ ها (قسمت سوم)

فلج مغزي: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت سوم)

انواع فلج مغزي چه مواردي هستند؟

غالبا فلج مغزي در سه گروه اصلي طبقه بندي مي شود: اسپاستيک، ديس کينتيک (آتتوئيد) و آتاکسيک.
نکته بسيار مهم اينست که در اغلب مواقع تشخيص نوع فلج مغزي در کودک مبتلا بسيار مشکل بوده و ممکن است يک کودک ترکيبي از علائم هر سه نوع فلج مغزي را داشته باشد.

فلج مغزي اسپاستيک
اسپاستيک به معني “سفت و غير قابل انعطاف” است. اين نوع فلج مغزي شايع ترين نوع آن مي باشد. در اين نوع فلج مغزي، عضلات سفت بوده و ضعيف هستند. همين موضوع موجب مي گردد تا ميزان حرکات کودک مبتلا، به طرز مشهودي کاهش يابد. سفتي عضلات به اين دليل ايجاد مي شود که پيامهايي که از قسمت آسيب ديده مغز به عضلات ارسال مي شود، پيامهاي نادرستي هستند؛ بطوريکه باعث انقباض بيش از حد عضلات مي شوند. هنگاميکه يک فرد سالم قصد دارد حرکتي را انجام دهد، عضلات مسئول آن حرکت به صورت گروهي منقبض مي شوند. اين در حاليست که عضلات مخالف آن حرکت در حالت عدم انقباض قرار مي گيرند. به عنوان مثال، زمانيکه شما تصميم مي گيريد تا آرنج خود را خم کنيد، عضلات خم کننده آرنج منقبض مي شوند. در همان لحظه عضلات مخالف اين حرکت يعني عضلات باز کننده آرنج شل مي شوند تا مانع بسته شدن آرنج نشوند. در کودکان فلج مغزي اسپاستيک اين ساز و کار بهم مي ريزد، به شکلي که هر دو گروه عضلات موافق و مخالف حرکت (در مثال بالا عضلات خم کننده و باز کننده آرنج) با هم منقبض مي شوند. در نتيجه انجام دادن حرکت و تکان دادن اندام (به عنوان مثال دست، پا و يا تنه) در اين دسته از کودکان فلج مغزي با مشکل مواجهه مي شود. اگر دست يا پاي هر دو طرف بدن سفت شود فلج مغزي اسپاتيک، از نوع دوطرفه بوده و اگر دست يا پاي يک سمت بدن سفت گردد، فلج مغزي اسپاستيک يک طرفه تشخيص داده مي شود.

ادامه دارد…

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *