کلینیک حامی » مطالب آموزشی » علمی » فلج مغزی : ابهام ها و پاسخ ها (قسمت دوم)
زمان مطالعه ۳ دقیقه

فلج مغزی : ابهام ها و پاسخ ها (قسمت دوم)

فلج مغزي:
ابهام ها و پاسخ ها (قسمت ۲) .

فلج_مغزي چيست؟

مغز ما تمام فعاليتهايي که در طي شبانه روز انجام مي دهيم را کنترل مي کند؛ بدين صورت که قسمتهاي مختلف آن مسئول کنترل حرکات عضلات بدن است. فلج مغزي اصطلاحي کلي است که به عوارض و بيماريهايي اطلاق مي شود که در آنها حرکت و حالت کلي بدن و نيز هماهنگي بين دست و پا و تنه با يکديگر دچار اختلال مي شود. در فلج مغزي يکي از اين نواحي کنترل کننده حرکت، آسيب ديده و يا رشد آن دچار اختلال مي شود.
بنابراين فلج مغزي اختلال کنترل عضلات بدن است که در نتيجه آسيب به بخش هايي از مغز رخ مي دهد. اصطلاح فلج مغزي زماني استفاده مي شود که آسيب مغزي در پيش از تولد، حين تولد و يا در سالهاي اوليه زندگي کودک (مغز در حال رشد) اتفاق افتاده باشد. نکته بسيار مهم اينست که مشکل حرکتي کودک مبتلا به فلج مغزي در طي مراحل رشد حرکتي کودک پديدار مي شود.
اين بيماري عارضه اي با طيف وسيع بوده و درجه درگيري افراد مبتلا ممکن است از خفيف تا شديد باشد. مشکلات کودک فلج مغزي عبارتند از ضعف عضلاني، خشکي مفاصل، حرکات بدون ظرافت، کندي حرکات، حرکات اضافه و اختلال تعادل. اين مشکلات از خفيف تا شديد در اين کودکان مشاهده مي شوند. در نوع خفيف فلج مغزي، حرکات زمخت و ناشيانه، به صورت محدود در يکي از اندامها (دست يا پا) مشاهده مي شود بطوريکه اين حرکات به ندرت توجه ديگران (به غير از درمانگر و والدين) را به خود جلب مي کند. در نتيجه اين افراد به کمک يا مداخله ويژه و طولاني مدت احتياج نداشته و فقط لازم است والدين با مراجعه دوره اي به پزشک متخصص و کاردرمانگر خود از بهبود علائم و کنترل روند بيماري اطمينان حاصل کنند. اما در نوع شديد فلج مغزي، کودک دچار مشکلات عديده اي در کارهاي روزمره، حرکات بدن و اندامهاي خود مي شود. والدين اين دسته از کودکان بايد در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و پس از تشخيص، از درمانهاي گوناگون از قبيل کاردرماني، فيزيوتراپي، گفتاردرماني و … بهره مند شوند. پيش از تشخيص قطعي، پزشک منتظر مي شود تا ببيند کودک چگونه مراحل رشد حرکتي خود را طي مي کند. بنابراين تا زمان رسيدن به سن دو يا سه سالگي تشخيص قطعي مطرح نمي شود و پزشک ممکن است از اصطلاحات ديگري استفاده کند. در اين مواقع به هيچ عنوان مضطرب و نگران نشويد، درمانهاي توانبخشي را با توصيه پزشک در اسرع وقت شروع کنيد و از درمانگر کودک خود سوال کنيد تا براي شما اصطلاحات را توضيح بدهد.
ادامه دارد…

 

 

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *