کلینیک حامی » فلج مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت پانزدهم)
زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلج مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت پانزدهم)

چه مشکلات دیگری ممکن است در یک کودک مبتلا به فلج مغزی وجود داشته باشد؟ (بخش آخر)

در پست های قبلی راجع به ۱. مشکلات شنوایی، ۲. مشکلات بینایی، ۳. تشنج، ۴. ناتواناییهای ذهنی، ۵. مشکلات ادراکی، ۶. ریفلاکس معدی-روده ای، ۷. مشکلات ارتوپدی، ۸. یبوست، ۹. مشکلات تغذیه ای و ۱۰. مشکل کنترل بزاق بحث شد.

۱۱. عفونت های مکرر قفسه سینه. این مشکل فقط در تعداد اندکی از کودکان فلج مغزی وجود دارد و به احتمال زیاد در کودکانی ایجاد می شود که مشکلاتی در عمل جویدن و بلع غذا دارند. در این کودکان، مقداری از غذا یا مایعات مصرفی، بطور نابجا به ریه ها وارد شده و موجب سرفه یا صدای خس خس در آنها می گردد. این وقایع، علایمی شبیه به بیماری آسم یا تنگی نفس در فرد ایجاد می کند. در صورتیکه علائم مذکور شدید یا ماندگار باشند، پنومونی یا ذات الریه های (التهاب ریه ها) عود کننده در کودک شکل می گیرد. البته لازم به تاکید است که کودکان فلج مغزی مانند سایر کودکان (سالم) به ندرت به عفونت قفسه سینه، پنومونی یا آسم مبتلا می شوند.

۱۲. بیماری استخوان. بعضی کودکان فلج مغزی مثل بقیه کودکان از تحرک لازم برخوردار نیستند؛ در نتیجه درجاتی از استئوپروز یا پوکی استخوان در آنها مشاهده می شود. در این کودکان، متعاقب ضربات کوچک و یا گاهاً در طی فعالیتهای روزمره زندگی مثل تعویض پوشک یا رد کردن دست در آستین لباس، شکستگی اتفاق می افتد. آگاهی از این وضعیت، احتیاط بیشتر والدین و درمانگران را می طلبد.

۱۳. عدم نزول بیضه ها. آمار بالایی از عدم نزول بیضه ها در پسران مبتلا به فلج مغزی مشاهده می شود. لازم به توضیح است که بیضه ها پیش از تولد در داخل شکم جنین پسر رشد و تکامل می یابند و در هفته های پایانی پیش از تولد از شکم به داخل بیضه ها پایین می آیند. عوامل مختلفی از جمله آسیبهای مغزی از نزول بیضه ها ممانعت می کند.

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *