کلینیک حامی » فلج مغزی :ابهام ها و پاسخ ها (قسمت سیزدهم)
زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلج مغزی :ابهام ها و پاسخ ها (قسمت سیزدهم)

چه مشکلات دیگری ممکن است در یک کودک مبتلا به فلج مغزی وجود داشته باشد؟ (بخش سوم)

در پست های قبلی راجع به ۱. مشکلات شنوایی، ۲. مشکلات بینایی، ۳. تشنج، ۴. ناتواناییهای ذهنی، ۵. مشکلات ادراکی و ۶. ریفلاکس معدی-روده ای بحث شد.

۷. مشکلات ارتوپدی. با رشد کودکان فلج مغزی و به اصطلاح “بزرگ شدن” آنها، عضلات اسپاستیک یا سفت شان، کوتاه گردیده و بدشکلی یا دِفُرمیتی مفاصل در آنها به وجود می آید. احتمال ایجاد دِفُرمیتی در مفاصل مچ پا، زانو، لگن، آرنج و مچ دست بسیار بیشتر از سایر مفاصل بدن هست.
علاوه بر وقوع دفرمیتی مفاصل، خطر دیگری که این کودکان را تهدید می کند، دررفتگی یا نیمه دررفتگی مفاصل لگن است. این عوارض به احتمال قوی در کودکانی بیشتر رخ می دهد که با کمک دیگران و یا وسایل کمکی قادر به راه رفتن هستند. در این دسته از کودکان بهتر است به منظور پیشگیری از مشکلات مفصل لگن، پایش و مراقبت منظم از طریق رادیوگرافی ساده بعمل آید. آیا عکس برداری یا رادیوگرافی مفاصل لگن در بازه های زمانی منظم ضروری است؟ از آنجا که معاینات بالینی مفاصل لگن برای بررسی مشکلات احتمالی این مفصل کافی نمی باشند، همه کودکان فلج مغزی که اندام های تحتانی شان مبتلا هستند (مانند موارد دایپلژی و کوادریپلژی)، نیاز دارند مفاصل لگن شان در فواصل منظم زمانی با رادیوگرافی ساده مورد ارزیابی قرار بگیرد. یکی دیگر از مشکلات ارتوپدی این کودکان، اسکولیوز (انحنای ستون فقرات به یک سمت) است. شیوع اسکولیوز در این کودکان در مقایسه با دیگر مشکلات ارتوپدی مطرح شده کمتر است.
به هر حال با توجه به نکات مطرح شده، علاوه بر مراجعه مستمر به بخش کاردرمانی، مراجعه دوره ای این کودکان به پزشک متخصص ارتوپدی به منظور معاینه، پیشگیری و درمان عوارض اسکلتی-عضلانی ضروری بوده و اکیداً توصیه می شود.

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *