کلینیک حامی » مطالب آموزشی » فلج مغزی:ابهام ها و پاسخ ها(قسمت نوزدهم)
زمان مطالعه ۲ دقیقه

فلج مغزی:ابهام ها و پاسخ ها(قسمت نوزدهم)

فلج_مغزی: ابهام ها و پاسخ ها (قسمت نوزدهم)

آیا وضعیت کودک من بدتر می شود؟ (بخش آخر)

بعضی اوقات اینطور به نظر می رسد که وضعیت کودک مبتلا به فلج مغزی رو به زوال بوده و به اصطلاح “در حال بدتر شدن” است. برای توجیه این حالت (زوال آشکار وضعیت کودک) دلایل متعددی وجود دارد:

۱. انتظارات نابجا از کودک (شرح در پست پیشین)

۲. همینطور که کودک بزرگتر می شود و از عضلاتش برای انجام حرکات (با الگوی غلط) بیشتر و بیشتر استفاده می کند، ممکن است دچار سفتی عضلانی شود. از طرفی، در دوران هایی که رشد کودک با سرعت بیشتری رخ می دهد، ممکن است رشد استخوان ها از رشد عضلات پیشی بگیرد. این حالت نیز باعث سفتی عضلات شده و متعاقباً مشکلات عضلانی-اسکلتی، نظیر راه رفتن روی پنجه پا، در کودک ظاهر می شوند. در چنین اوقاتی، والدین، غالباً فکر می کنند که وضعیت کودکشان بدتر شده است. از دلایل مهم سفتی عضلانی می توان به اسپاستیسیتی عضلات (افزایش قوام عضلات)، کوتاهی آنها و یا ترکیبی از این دو حالت اشاره کرد. تشریح تفاوت بین این دو (اسپاستیسیتی و کوتاهی) اغلب مشکل است ولی درمانگر باید قادر باشد ما بین این دو حالت تفاوت قائل شود چراکه برای رفع هر کدام، تکنیکهای درمانی خاصی وجود دارد.

۳. هرگونه ناخوشی و امراض کودکان، مانند عفونت گوش و گلو، می تواند برای دوره ای، باعث کاهش یا توقف پیشرفت رشد کودک در جلسات درمانی کلینیک یا در منزل شود.

۴. استرس هیجانی. زمانیکه کودک احساس کند برای کسب یک مهارت از طرف درمانگر یا والدین تحت فشار قرار گرفته است، ممکن است وارد فاز لجبازی شده و یا از ادامه همکاری سرباز زند. در کودک فلج مغزی، این شرایط قطعا موجب فقدان پیشرفت می شود اما این به این معنی نیست که اوضاع وی رو به وخامت گذاشته است.
اما در پایان نکته ای که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر کودک مهارتهایی را که قبلا آموخته است، از دست بدهد، حتما با درمانگر یا پژشک متخصص در این خصوص مشورت کنید.

ادامه دارد…

لوگوی حامی

برای خدمت و حمایت از کودکان توانخواه شما، نام “حامی” را بر خود نهادیم.

کلینیک توانبخشی حامی با بهره گیری از کادری مجرب، متعهد و علمی و استفاده از تجهیزات به روز توانبخشی در راستای هدف خدمت به جامعه توانخواهان ایران، آماده ارائه خدمات نوین توانبخشی و باز توانبخشی در حیطه های مختلف جهت بهبود و تعالی سطح عملکردی و استقلال کودکان مبتلا به ضایعات سیستم عصبی مرکزی است.

کلینیک توانبخشی حامی با رویکردی “مراجع محور” پس از ارزیابی و معاینات اولیه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درمانی مراجع را به صورت واضح و مشخص به ایشان ارائه نموده و پس از اطمینان از آگاهی کامل مراجع به روند و مسیر درمان، خدمات توانبخشی را ارائه می نماید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *